Најновији чланци  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 43 guests and no members online

   
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: VOJNE PENZIJE 11,06%

VOJNE PENZIJE 11,06% 28 May 2014 17:02 #693

  • valjevac
  • valjevac's Avatar
ЕКОНОМИЈА

PORAVNANJE DRŽAVE SA VOJNIM PENZIONERIMA?

Пошто војне пензије нису од 2008. усклађиване, ПИО фонд затражио од владе да реши дугове од 17 до 20 милијарди динара

Скупо изигравање прописа државе (Фото А. Васиљевић)
Управни одбор Фонда за пензијско и инвалидско осигурање упутиће наредних дана предлог влади да дуг војним пензионерима, настао пре шест година због изосталог ванредног усклађивања пензија за 11,06 одсто, на шта су по закону имали право, претвори у јавни дуг.

Реч о потраживањима војних пензионера вредним од 17 до 20 милијарди динара, које би пензијски фонд сада требало да исплати на име одштете, иако овај дуг није пропуст ПИО фонда, већ Министарства одбране, које је 2008. године одбило да исправи ову грешку, па је проблем аутоматски 2012. године пребачен на ПИО фонд када се војни фонд припојио ПИО фонду, где је и данас.

Осим ове огромне суме ПИО фонд је обавезан да плати и све парничне трошкове (судске таксе и адвокатске услуге), који, како се чуло на јучерашњој седници УО фонда, превазилазе основни дуг оштећених војних пензионера.

Иван Мимић, финансијски директор ПИО фонда, каже да је менаџмент фонда прошле недеље разговарао с надлежнима у Министарству финансија (када је и затражено да се овај проблем реши) и да се одлуком владе дефинише да ли ће се ових 11,06 одсто обрачунавати на децембарску или јануарску пензију, јер има разлике у износу на чеку.

Тренутно суд по два различита основа доноси пресуде за исплату новца оштећенима, па је ПИО затражио да се то убудуће уредбом јасно пропише, како би и фонд знао шта узима као основу за обрачун одштете, децембар или јануар, каже Мимић.

Нема смисла да ПИО фонд решава туђе пропусте, додаје Мимић и наглашава да влада мора да помогне и овим војним пензионерима и ПИО фонду.

Проблем ПИО фонда је утолико већи што се број ових војних тужби утростручио од 2012, па је лане ПИО стигло око 30.000 нових тужби за намирење дуга из 2008. Иначе, овај проблем треба решити за око 40.000 војних пензионера.

Разлог зашто се прошле године толико увећао број тужби јесте због чињенице да се судови последње четири године уопште нису бавили овим питањем, а онда су одједном почели да доносе пресуде у корист војних пензионера. Од укупно 5.328 пресуда, у 3.646 случајева тужба је усвојена.

Ивана Лекић, председник УО ПИО фонда, каже да иако има лоших искустава када је реч о претварању дугова у јавни дуг, мора да се учини све како би се растеретио ПИО фонд, коме је по аутоматизму припала ова обавеза, те да верује у ажурност и спремност Министарства финансија да овај проблем реши.

Упитани какав је епилог штрајка у ПИО фонду, Енвер Никшић, члан УО, кратко је одговорио да је договор да се плате запослених у ПИО фонду изједначе с зарадама у Фонду здравства.

То, како се сазнаје, значи да би запослени у ПИО фонду требало да добију за око 17 одсто веће зараде, иако је синдикат који је покренуо штрајк инсистирао да увећање буде до 30 одсто, чиме би се плате вратиле на старо.

Влада наредних дана треба да се изјасни о овом предлогу и донесе уредбу која ће убудуће регулисати питање висина зарада у ПИО фонду.


Пристају на договор

На питање како коментарише то што би дуг војних пензионера могао бити претворен у јавни дуг и да ли ће због тога војни пензионери бити оштећени, Константин Арсеновић, члан Удружења војних пензионера, каже за „Политику”, да нема другог него да се иде на претварање у јавни дуг, како би се решио проблем и оштећених и самог ПИО фонда коме сада долазе на наплату пресуде у корист оштећених.

–Више пута сам и као посланик ПУПС-а у Скупштини предлагао да се нађе неко друго решење за наплату ових потраживања, али, или није било слуха, или је било пречих ствари, тако да је једино преостало да се судски наплати оно што војним пензионерима припада од 2008. године – каже он и додаје да никоме од њих није пријатно што су овако морали да дођу до остваривања својих права.

Он каже да је уверен да ће 99 одсто оштећених пристати да им се дуг врати кроз јавни дуг на три, четири године, једино на чему ће се инсистирати је да се тим људима плате судски трошкови, јер су поједине жалбе и по неколико пута враћане и писане суду и то за појединце нису мали трошкови.

– Камате су у међувремену толико нарасле да су два и три пута веће од основног дуга, плус парнични трошкови, то је огроман новац за државу и ПИО фонд и тога су војни пензионери свесни, зато ће и пристати на ово најављено решење. Потребно је да влада и званично каже да је то начин да наплатимо ванредно усклађивање пензија за 11,06 одсто – закључује Арсеновић.

Ј. Петровић-Стојановић
објављено: 28.05.2014.

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Пензионер цивилни | 28/05/2014 18:04

Благо колегама војним пензионерима,чк и ако не добију овај дуг. Недавно је Политика објавила податке о висини пензија у Србији,према којима су војне пензије (просек) дупло веће од просека осталих.

Милорад Ђ. | 28/05/2014 18:23

Шутановац је директи кривац за све јер није хтео да да повећање, заинат. На тај начин је нанео ненедокнадиви губитак држави.Судови раде свој посао, а генерал нека и даље живи у облацима и нека скупља политичке поене.
Иначе војних пензионера нема ни 40.000 што је око 3% свих пензионера па и нису неки проблем с обзиром да врло рано умиру тако да остају жене као породични пензионери.
Дакле, нема јавног дуга. Процес је одавно почео. Боље би било за државу да одради посао како ваља јер јр Стразбур неумољив. Што се мене тиче посетићу и Тиршову и Храм Светог Саве.

rajko ugrica | 28/05/2014 18:27

Gospodin Arsenijevic moze da govori samo u svoje ime, ne i moje. Vojni sam penzioner i imam 90 godina. Zelim samo ono sto je moje i nista vise. Tesko sam bolestan i ja kao i mnogi drugi vojni penzioneri ne bi zivi docekali svoj novac. Zato javni dug ne dolazi u obzir. Dve godine su prosle od kako vodim parnicu da mi se isplate moje pare, Nema odustajanja, a drzava neka kazni sve krivce i naplati kamate od njihove imovine. Niko me ne moze spreciti da se borim za svoj novac sudskim putem.
Last Edit: 28 May 2014 17:06 by valjevac.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.117 seconds
Powered by Kunena Forum ::