Најновији чланци  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 32 guests and no members online

   
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ИМА ЛИ ОДГОВОРНИХ?

ИМА ЛИ ОДГОВОРНИХ? 23 Aug 2014 13:27 #903

  • bolen
  • bolen's Avatar
ИМА ЛИ ОДГОВОРНИХ?



Чињеница је да већ дужи временски период на ВМА и другим медицинским центрима од ингеренцијом Министарства одбране недостаје много санитетског потрошног материјала. Дијагностичких реагенаса нема месецима, онда се појави повремено нека мања количина па опет исто, питајте, телефонирајте – нема. Слично је и са другим средствима за дијагностику, катетерима, рукавицама па како видимо и најобичнијим завојима. Дакле, ради се о најосновнијим средствима за свакодневну употребу.
Ово свакако није резултат и последица недостатка тих средстава на тржишту. Њих има. У питању вероватно није ни недостатак новца за њихову набавку, јер ако сто милиона има „данас“ било их је и „јуче“. У питању је лоше планирање, немар, неодговорност, а можда и нешто друго. Новинарка „Блица“ је то врло храбро констатовала у наднаслову свог текста.
Да се нешто иза свега ипак „ваља“ говори и сама чињеница да је Министар одбране поништио овакво прескакње јавне набавке.
Оно што је најжалосније је чињеница је да ће се све на овоме завршити.А не би смело.
Има ли одговорних у Фонду за СОВО и Министарству одбране за овај, сигурно не усамљен случај. Н Е М А!
Ако нема онда је све било регуларно. А НИЈЕ!
И шта сад. Као и много пута раније, појео вук магарца. Терет нечијиг, понављам, немара, неодговорности, а можда и нечег другог сносе и надаље ће то чинити недужни пацијенти, лекари и особље.

Значи, идемо даље, прашина ће се слећи за два дана, набавка ће ићи кроз редовну процедуру и вршиће је ИСТИ ОНИ због којих је ова поништена, а министар одбране ће и даље у Обреновцу надгледати постављање црепова на оштећене куће, све док му неки савесни новинар не дојави и објави шта се дешава у Министарству, да би он могао реаговати.
Жалосно!

Болен




Sprečena krađa u kupovini medicinske opreme

POSLE PISANJA "BLICA" Gašić poništio nabavku

Gordana Bulatović | 22. 08. 2014. - 18:52h Komentara: 50

Ministar odbrane Bratislav Gašić naložio je juče obustavu kupovine medicinskog materijala mimo javne nabavke, saznaje „Blic“.
“Blic” je juče ukazao da u najavljenoj kupovini medicinskog materijala vrednog preko 100 miliona dinara od Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika čak tri meseca nakon poplava u Obrenovcu, postoji velika mogućnost za malverzaciju. Nalog za obustavu dao je ministar odbrane Bratislav Gašić, a sproveo načelnik Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika.
Rezultat svega je: neophodne zalihe potrebnog medicinskog materijala biće nabavljene, ali kroz redovnu javnu nabavku. Na taj način su ipak sprečene sve moguće malverzacije u ovom slučaju.
Ono što je u ovoj priči bilo neobično jeste da je plan bio da se nabavka vrši po članu 7 Zakona o javnim nabavkama, a koji predviđa da se u tim slučajevima ne primenjuje Zakon o javnim nabavkama kako bi se “sprečila, ublažila ili otklonila neposredna posledica elementarne nepogode i sprečio nastanak epidemija”, koje su se desile u maju.

Hitno u modi

Već godinama nadležni iz Uprave za javne nabavke upozoravaju da se najčešće zloupotrebe pri kupovini robe vrše kroz hitne nabavke.

Čak ni u Kancelariji Vlade Srbije za obnovu poplavljenih područja nisu čuli za ovu nabavku.

- Prvi put čujem za tu nabavku. Ali ukoliko su se odlučili da nabavka ide po Zakonu o javnim nabavkama, mi o tome i ne moramo da budemo obavešteni. Po programima idu samo nabavke po Zakonu o otklanjanju posledica poplava - kaže direktor kancelarije Marko Blagojević za “Blic“.
Član 7 stav Zakona o javnim nabavkama u praksi je vrlo restriktivan i primenjuje se u izuzetnim slučajevima. Ipak, Ministarstvo, tačnije Fond za socijalno osiguranje vojnih osiguranika koji funkcioniše u njihovom sastavu, odlučilo je da 8. avgusta pošalje na adrese nekoliko ponuđača zahtev za dostavljanje ponuda za hitnu isporuku zavoja, hiruških rukavica, preglednih rukavica, sredstava za dijagnostiku, katetre, dijagnostičke reagense...
Postupak pribavljanja dokumentacije umesto uobičajenih 30 dana u ovom slučaju traje - deset dana.
Iako je krajem jula donet Zakon o saniranju posledica šteta od poplava, a koji predviđa skraćeni ali otvoreni postupak javne nabavke, nadležni u Fondu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika se nisu odlučili da koriste njegove pogodnosti. Znači, roba bi brzo bila nabavljena, ali bi sve bilo daleko transparentnije.

Šta znači član 7 zakona

Zakon o javnim nabavkama u jednom svom članu predviđa koji su to slučajevi kada se ne primenjuje zakon. Između ostalog, njime je predviđeno i da se otvoreni postupak javnih nabavki ne primenjuje „radi obezbeđivanja osnovnih životnih uslova u slučajevima elementarnih nepogoda, drugih nesreća i havarija, u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita od takvih nepogoda, nesreća, odnosno havarija“.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds
Powered by Kunena Forum ::