Најновији чланци  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 126 guests and no members online

   
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ВОЈНО ЗДРАВСТВО У ФИНАНСИЈСКОЈ КРИЗИ

ВОЈНО ЗДРАВСТВО У ФИНАНСИЈСКОЈ КРИЗИ 29 Jul 2016 01:51 #1997

Vojnilekar.jpeg

Војни пензионери „забављени“ борбом за остваривање судски потврђених права из домена пензионог осигурања запоставили су проблеме здравственог обезбеђења. Моја лична искуства са свим здравственим установама у Београду су највећим делом позитивна, а односе се на ВМА, хитну помоћ, ВМЦ Нови Београд, ВМЦ Славија и ВМС Карабурма. Рецимо, однос према пацијентима на одељењу за ухо, грло и нос ВМЦ Крабурма је заиста изванредан и заслужује сваку похвалу.
Ипак остаје чињеница да се стање у војном здравству погоршава што се огледа у недостатку лекова, предугим чекањем на прегледе, итд. Примера ради једном нашем колеги су најобичнији ултразвучни преглед абдомена заказaли за 6 месеци.
Пре око месец дана уверих се да у једној војној апотеци у центру Београда не само да нема пеницилина него нема ни капи за нос. Полице за лекове су готово празне, а фармацеуткиње објашњавају да ће се ова мучна ситуација превазићи након нове набавке . Ако је тако у Београду како је у унутрашњости државе ? Али зато у 100 метара удаљеној цивилној апотеци имају све лекове и примају војне рецепте. Једино што нас тако добијени лек кошта 12 % скупље него да га је набавило војно здравство. Ако неко мисли да то са војним пензионерима нема никакве везе подсећам га да се здравствено обезбеђење већински финансира од наших пензија.
Према извештају ФСОВО у 2015. години уплаћени су доприноси према следећем:
- Доприноса на бруто плате и остала лична примања професионалних војних лица која служе за утврђивање пензијског основа, у износу од 1.801.918.306,13 динара..
- Доприноса за здравствено осигурање КВП који плаћа РФ ПИО за војне осигуранике у износу од 2,148.004.965,99 динара (економска класификација 781318)
Узимајући у обзир напред наведене чињенице поставља се питање какав је утицај војних пензионера на функционисање система здравственог обезбеђења? Имате ли ви осећај да нешто утичете и да вас се нешто пита ?
Желео бих да укажем на још неке чињенице на основу којих је извучен закључак о кризи функционисања ФСОВО која је видљива већ неколико година:.
Почетком 2014. години нераспоређени вишак прихода и примања износио је 3.837.629.063,42 динара.
Свих наредних година о некаквим уштедама нема ни говора него се сваке године бележи мањак који се покрива из раније уштеђених средстава. Уместо да се изврши набавка медицинске опреме или поделе кредити од 20.000 евра лицима без стана та средства се полако трошкаре , а неутрошени део преноси у наредну годину.
И тако у овој 2016 године планирано је да се утроши задња милијарда од оних 3.8 уштеђених до 2013.
ZgradaFSOVO.JPG

Седиште ФСОВО

Проблем има више узрока, а наводим само неке:
- Смањење плата и пензија и последично мање уплате у здравствене фондове.,
- Смањење стопе доприноса за здравствено осигурање са 12.3 на 10,3 нроцентна поена чиме су додатно умањена средства која запослени уплаћују у ФСОВО.
- Измештање ФСОВО из Управе за традицију, стандард и ветеране .
- Неодговарајући размештај војно здравствених установа . Место становања и потребе пензионера не вреднују се довољно чиме се генеришу трошкови дневница и плаћање лечења у цивилним установама.
- Лоше снабдевање лековима војних апотека што узрокује реализацију рецепата у цивилним апотекама и поскупљује исте за 12 %.
- Недомаћинско пословање ФСОВО .


- Лечење цивилних осигураника у војним здравственим установама ( уз давање лекова) , а цивилни фонд не врши рефундацију средстава ФСОВО.


VMA-ostaje-bez-lekova-i-zavoja-Nestasica-u-elitnoj-zdravstvenoj-ustanovi-2.jpg


ВМА остаје без лекова и завоја
Натпис из листа „Блиц“, 16.04.2015.

- Ненаплаћена дуговања (од РФ ПИО, Министарства финансија Р. Црне Горе, предузећа „Хидротехника“, итд)

Плашим да је „коза“ већ слистила купус до корена и да је крајње време да се размисли шта даље.. Из тог разлога неопходно је извршити детаљну анализу трошкова и успоставити јавну котролу трошења финансијских средстава ФСОВО.


Да неко не би помислио да је овај текст непотребно узнемиравање јавности цитираћу део финансијског извептаја ФСОВО за 2015. годину.
(www.fsovo.mod.gov.rs/finansijski-izvestaji.html#.V2lUUxIxEmE)

„ Финансијски план Фонда за период од 1. јануара до 31. децембра 2015. године реализован је
према следећем:

* Приходи и примања су наплаћени у износу од. 4,695.103.074,13 динара или са 98,50% од планираног износа без пренетих средстава из ранијих година;

* Расходи и издаци су извршени у износу од 6.240.710.960,44 динара или са 130,93% од планираног износа (4.766.555.000,00 динара) без преиетих средстава из ранијих годииа;

* Пословни резултат Фонда за 2015. годину износи 1.545.607.886,31 даиар - дефицит;

• Укупан резултат нословања. са пренетим суфицитом из ранијих година у износу 2.403.846.516,57 динара и дефицитом из извештајне годике од 1.545.607.886.31 динара, је позитиван и износи 858.238.630,26 дииара- суфицит:

• Пренета средства у 2016. годину идносе 858.238.630,26 динара;

• На рачун буџета током године извршен је повраћај неутрошених средстава у укупном износу од 22.211.646,14 дннара.

Стручна служба Фонда СОВО. „

Дакле, према сопственим финансијским извешајима ФСОВО послује са губицима који се покривају уштедама из ранијег периода..
У следећу 2017. годину неће бити пренет никакав суфицит и поставља се питање чиме ће се покрити губици фонда (дефицит).
Право питање гласи зашто се ФСОВО није пружао према губеру односно зашто није трошио средства у складу са приливом истих него је само у 2015. години прекорачио износ уплаћених средстава за 30.93 % ?
Наши захтеви и предлози, које ћу у сваком чланку истицати, своде се на следеће:
- Формирање Сектора за традицију, стандард и ветеране у оквиру Министарства одбране у оквиру кога решавати сва питања војних пензионера.
- Обезбеђење јавности рада односно паритетно заступање војних пензионера од стране свих удружења, у свим структурама које одлучују о нашим правима и обавезама, а што између осталог подразумева и именовање представника УППС у управни одбор и све комисије ФСОВО.

Аутор: Бранислав Јевтић

НАПОМЕНА:
Овај чланак објављен је у јунском броју часописа "БИЛТЕН", информативног гласила Удружења пензионисаних подофицира Србије.
Након тога уследио је састанак УППС са руководиоцима ФСОВО. Обавештење о састанку објављено је на почетној страни сајта.
Текст чланка дат је у прилогу.
Attachments:
Last Edit: 29 Jul 2016 02:06 by Бранислав.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.106 seconds
Powered by Kunena Forum ::