Најновији чланци  

   

BROJ POSETILACA  

Danas537
Juče1553
Ove nedelje8507
Ovog meseca6899
UKUPNO858879

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 19 guests and no members online

   

Аутор Болен


ЛИЦЕ И НАЛИЧЈЕ ЈЕДНОГ ПРАВИЛНИКА



Влада Републике Србије усвојила је дана 31.октобра 2014.године нови Правилник Републичког фонда за здравствено осигурање о листи лекова, са почетком примене од 01.јануара 2015.године.
Тим поводом је РФЗО, на челу са својим, сада већ бившим директором Момчилом Бабићем, веома помпезно, у готово свим електронским и штампаним медијима најавио све бенефите наведеног Правилника за грађане Србије, међу којима је посебно истакнуто смањење цене великог броја лекова од 30 до 50 а за неке чак и 80 одсто, уштеде које ће се мерити милијардама динара и њихово преусмеравање на увођење иновативних лекова.
Лепо, нема шта.
Поступак Владе Србије и РФЗО достојан поштовања и подршке свих грађана, а посебно оних најугроженијих, међу којима су свакако најбројнији пензионери.

И тако су усвајање и медијска промоција новог Правилника дошли паралелно са „игранком“ око смањења плата и пензија, готово истовремено.

Да ли баш случајно?

Скептици су вртели главом, откуд нешто (лекови) за скоро ништа („џабе“), они иронични им одмах пружише „рационално“ објашњење, како ће сваки добар лекар уз прописани антибиотик обавезно саветовати и неки пробиотик.
У преводу, да би се што лакше прогутала и поднела горка пилула звана смањење плата и пензија, треба народу омогућити јефтинији приступ оним другим пилулама које то гутање потпомажу.
Скепса или иронија, или и једно и друго, свеједно, више није ни важно, важно је да је Правилник ступио на снагу 01.јануара 2015.године.
А са њим и изненађење!
Наравно, непријатно, она друга одавно већ не памтимо и не очекујемо.

Наиме, преко 120 лекова је новим Правилником са позитивне прешло на негативну листу, што практично значи да ће за њих убудуће морати да се плаћа пуна цена, иако су се до недавно добијали бесплатно, преко рецепта.
И нису то неки јефтини, маргинални лекови (ако такви уопште постоје), већ они без којих се објективно не може, антибиотици, статини (лекови за холестерол), антихипертензивни лекови, седативи, као и лекови за најтеже болести.

Жалосно је што нико од званичника, ни Владе ни РФЗО, промовишући нови Правилник (пре ће бити промовишући себе лично), и ударајући на сва звона о појефтињењу неких домаћих лекова, није био бар толико поштен да својим „вољеним“ грађанима, а пре свега својим "буџетским спасиоцима" - пензионерима, представи и другу страну медаље.
Оставили су да им ту „малу непријатност“, онако у тишини, у четири ока, пажљиво и бираним речима, саопшти изабрани лекар већ приликом прве посете у овој 2015.години.
Тако ће ваљда скривена истина бити безболнија и проћи неприметније, без буке и таласања у јавности.
А за не дај боже и лекар је ту, на лицу места.

И онда када са рецептом у руци, сврате у апотеку, и када им љубазна апотекарка за једну кутију, примера ради, „АRICEPT“ таблета, (белих или жутих, свеједно), за лечење симптома деменције, затражи нешто више од "тричавих" четири хиљаде динара, можда се ипак, макар на тренутак присете неких бољих, искренијих и поштенијих времена и људи.

Add comment

Security code
Refresh



Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
You didn't specify KeyCAPTCHA plugin settings in your Joomla backend.