Резултат слика за advokat

Poslednjih nekoliko meseci u udruženjima vojnih penzionera uveliko se priča o potrebi da vojni penzioneri pokrenu novi postupak za usklađivanje vojnih penzija za 20%.

O čemu se tu radi?
Članom 42.
sada važećeg Zakona o Penzijskom i invalidskom osiguranju regulisano je da određena lica mogu ostvariti pravo na penziju pod posebnim uslovima, među tim licima nalaze se i profesionalna vojna lica.
Članom 43. istog Zakona regulisano je, između ostalog, sa koliko godina života i staža mogu vojna lica mogu steći pravo na penziju, dok je članom 79. regulisano da iznos penzije utvrđen na način opisan u članu 43, uvećan za 20% predstavlja konačan iznos oenzije za osiguranike iz člana 43. Zakona o PIO.

Iz navedenih odredbi Zakona sledi da se vojnim licima prilikom odlaska u penziju ista uvećava za 20%, kao i drugim licima nabrojanim u članu 42. i 43. Zakona o PIO, koji su za vreme službe radili na na radnim mestima na kojima se radni staž računa sa uvećanim trajanjem (beneficirani radni staž).

Stvar nije tako jednostavna
Iako je jedan deo asocijacija i udruženja vojnih penzionera, penzionera pojedinaca koji se aktivno bave pitanjem vojnih penzija, kao i određeni broj advokata iz navedenih odredbi Zakona izveo jednostavan zaključak da vojnim penzionerima nesumnjivo pripada uvećanje penzija za 20% i da treba da pokrenu odgovarajuće postupke za usklađivanje penzija za tih 20%, stvar nije tako jednostavna.

Stav fonda PIO koji podržava i UVPS
U odnosu na pojedine, već postavljene zahteve. Fond PIO se nedvosmisleno izjasnio da vojnim penzionerima koji su otišli u penziju pre 01.01.2012. godine ovo uvećanje ne pripada jer im je penzija obračunata prema propisima o Vojsci i jer im je prilikom utvrđivanja visine penzije već vrednovana činjenica da su imali beneficirani radni staž. Ovakav stav podržava i Udruženje vojnih penzionera Srbije.

Ishod postupka neizvestan
Zbog neizvesnog ishoda postupaka koji bi se pokrenuli radi uvećanja vojnih penzija za navedenih 20%, logično je da se ne treba zaletati.

Naročito ne treba ishitreno pokretati postupak koji bi mogao vojnom penzioneru prouzročiti troškove. Ovo zbog postojanja univerzalnog pravila svih sudskih postupaka da se troškovi ne vraćaju stranci ukoliko izgubi spor, odnosno da je u tom slučaju dužna da suprotnoj starni nadoknadi njene troškove.

Stav naše kancelarije ?
Svim vojnim penzionerima pripada 20 % povećanja penzije ?

Ukoliko tumačimo zakonske odredbe koje regulišu ovu materiju onako kako stoji u Zakonu, nismo u dilemi da bi svim vojnim penzionerima trebalo ponovo preračunati penziju prema sada važećem Zakonu o PIO i uskladiti penziju tako da se ona, nakon preračunavanja, poveća za 20%, kako to predviđa član 79. stav 3., u vezi s članom 42. i 43. Zakona o PIO.

RF PIO pružiće žestok otpor
Međutim, poučeni iskustvom u proteklim sporovima sa Fondom SOVO i Fondom PIO, takođe nismo u dilemi da će država pružiti žestok otpor bilo kakvom daljem povećanju vojnih penzija.

Ukoliko bi Fond PIO izgubio upravni spor i bio prisiljen da vojnim penzionerima preračuna penzije u skladu sa odredbama Zakona o PIO, vrlo verovatno je da bi pomenutih 20% dodao na novi obračun penzije, a ne na postojeći iznos penzije.

Šta da se radi ?
Pokrenuti upravne sporove
U ovoj situaciji, a da ne bismo ponovo upali u zamku zastare potraživanja, možemo pokrenuti one sporove koji neće prouzročiti troškove vojnom penzioneru, čak i ukoliko ne bismo uspeli u postupku.
Treba dakle pokrenuti i voditi upravne postupke pred Fondom PIO i upravne sporove pred Upravnim sudom Srbije u kojima će potraživati da se vojne penzije povećaju za 20%.
 Parnične postupke za sada ne treba pokretali.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

    НАПОМЕНА:  Izvorni članak obezbedio je kolega Zlatko Posavec. Uređenje članka, davanje podnaslova, itd, izvršila je redakcija sajta